تعویض مفصل ران یا آرتروپلاستی مفصل ران


تعویض مفصل ران یا آرتروپلاستی مفصل ران

عمل تعویض مفصل ران 

همه چیز درباره تعویض مفصل ران

جراحی تعویض مفصل ران، روشی است که در آن پزشک با جراحی مفصل ران دردناک را با آرتروز از بین می برد و مفصل مصنوعی را که اغلب از اجزای فلزی و پلاستیکی ساخته می شود، جایگزین می کند.

تعویض مفصل ران چیست؟

تعویض مفصل ران یا آرتروپلاستی مفصل ران ، جراحی است که مفصل ران بیمار یا آسیب دیده را با مفصل مصنوعی یا ایمپلنت جایگزین می کند. وقتی آرتروز باعث درد و التهاب شدید مفصل ران می شود ، افراد معمولاً جایگزینی مفصل ران را دریافت می کنند. شکستگی لگن و ساییدگی طبیعی نیز دلایل عمده جراحی تعویض مفصل ران است.

تعویض مفصل ران به میلیون ها نفر کمک می کند تا تحرک خود را بدست آورند و از دردهای مفصلی رهایی یابند، اما جراحی تعویض مفصل ران با عوارضی نیز همراه است و نیاز به ماهها بهبودی دارد.

بیماران احتمالی باید بدانند که ایمپلنت ها برای همیشه دوام ندارند و برخی از ایمپلنت های ران از نظر ایمنی بهتر از بقیه هستند. آنها باید اقدامات لازم را انجام دهند تا مطمئن شوند که تعویض مفصل ران برای آنها مناسب است و ایمپلنتی را که دریافت می کنند دارای سابقه خوبی است.

مفصل ران مصنوعی دارای سه جز اساسی است: ساقه ای که به استخوان ران وارد می شود ، توپی که به قسمت بالایی استخوان ران متصل می شود و کاسه ی گودی است که به یک سوکت در لگن متصل می شود. توپی که به آن جز سر استخوان ران نیز گفته می شود ، جایگزین سر استخوان ران می شود. کاسه که به آن جز استابولوم نیز گفته می شود ، در لگن کاشته می شود.

تعویض مفصل ران یا آرتروپلاستی مفصل ران

مراحل انجام عمل تعویض مفصل ران

در جراحی تعویض مفصل ران چه اتفاقی می افتد؟

جراحی تعویض مفصل ران را می توان بصورت سنتی یا با استفاده از روشی که کم تهاجمی در نظر گرفته می شود ، انجام داد. تفاوت اصلی بین این دو روش اندازه برش است.

در طی جراحی استاندارد تعویض مفصل ران ، بیهوشی عمومی انجام می شود تا عضلات خود را شل کرده و به خواب عمیق موقت بروید. این باعث می شود که در هنگام جراحی دردی احساس نکنید. ممکن است داروی بی حسی نخاعی برای کمک به جلوگیری از درد به عنوان گزینه دیگر تجویز شود.

سپس پزشک برشی را در کنار لگن ایجاد کرده و عضلات متصل به بالای استخوان ران را حرکت داده تا مفصل ران را در معرض دید قرار دهد. بعد ، قسمت برش مفصل با بریدن استخوان ران توسط اره برداشته می شود. سپس یک مفصل مصنوعی با استفاده از سیمان استخوانی یا ماده خاصی به استخوان ران متصل می شود که اجازه می دهد استخوان باقیمانده به مفصل جدید متصل شود.

سپس پزشک سطح استخوان ران را آماده می کند (غضروف آسیب دیده را از بین می برد ) و قسمت سوکت جایگزین را به استخوان ران متصل می کند. سپس قسمت جدید توپی از استخوان ران در قسمت سوکت ران قرار می گیرد. برای کمک به تخلیه مایعات ممکن است یک لوله در آن قرار داده شود. سپس پزشک عضلات را دوباره متصل کرده و برش را می بندد.

در حالی که امروزه بیشتر جراحی های تعویض مفصل ران با استفاده از روش استاندارد (یک برش 8 تا 10 اینچی در کنار لگن) انجام می شود ، در سال های اخیر ، برخی از پزشکان از یک روش کم تهاجمی استفاده کرده اند. در روش کم تهاجمی ، پزشکان یک تا دو برش از 2 تا 5 اینچ ایجاد می کنند. از طریق این برش های کوچک همان روش انجام می شود که با جراحی استاندارد تعویض مفصل ران انجام می شود.

تصور می شود که این بریدگی ها باعث کاهش از دست دادن خون ، تسکین درد پس از جراحی ، کوتاه شدن مدت زمان بستری در بیمارستان ، کاهش ظاهر زخم و بهبودی سریع می شود.

با این حال ، مهم است که جراح در این روش مهارت بالایی داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که نتایج حاصل از رویکرد حداقل تهاجمی اگر توسط پزشکی انجام شود که تجربه چندانی در استفاده از این روش ندارد ، ممکن است از جراحی استاندارد تعویض مفصل ران بدتر باشد.

از آنجا که ممکن است در حین جراحی تعویض مفصل ران مقداری از دست دادن خون وجود داشته باشد ، ممکن است به انتقال خون نیاز داشته باشید ، بنابراین ممکن است بخواهید قبل از انجام این عمل خون خود را اهدا کنید.

بعد از جراحی تعویض مفصل ران چه اتفاقی می افتد؟

شما به احتمال زیاد چهار تا شش روز در بیمارستان خواهید ماند و ممکن است مجبور شوید با یک بالشتک گوه ای شکل بین پاها در رختخواب بمانید تا مفصل ران جدید در جای خود قرار بگیرد. برای تخلیه ادرار احتمالاً یک لوله تخلیه در مثانه شما قرار داده می شود. فیزیوتراپی معمولاً یک روز پس از جراحی آغاز می شود و طی چند روز می توانید با واکر یا عصا راه بروید. شما هفته ها تا ماه ها بعد از جراحی فیزیوتراپی را ادامه خواهید داد.

تعویض مفصل ران یا آرتروپلاستی مفصل ران

مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل ران

بعد از جراحی تعویض مفصل ران از چه فعالیتهایی باید خودداری کنم؟

شش تا 12 ماه پس از جراحی تعویض مفصل ران ، از چرخش یا پیچ خوردن روی پای درگیر خودداری شود. نباید پا را به سمت داخل برگردانید و نباید از ناحیه مفصل ران 90 درجه خم شوید. این شامل خم شدن به جلو از ناحیه کمر و چمباتمه زدن است.

فیزیوتراپیست شما تکنیک ها و تجهیزات تطبیقی ​​را در اختیار شما قرار می دهد که به شما کمک می کند در هنگام انجام کارهای روزمره از هر یک از دستورالعمل ها و احتیاط های فوق پیروی کنید. به یاد داشته باشید ، با پیروی نکردن از توصیه های درمانگر ، می توانید مفصل ران تازه تعویض شده از جا در بیاید و ممکن است نیاز به جراحی دیگری داشته باشید.

حتی پس از بهبود مفصل ران شما باید از انجام برخی ورزش ها یا فعالیت های سنگین خودداری کنید. اتصال تعویض برای فعالیت معمول روزمره طراحی شده است.

بعد از جراحی تعویض مفصل ران می توانم در خانه چه کار کنم؟

چند اقدام ساده وجود دارد که می توانید هنگام بازگشت به خانه پس از جراحی تعویض مفصل ران انجام دهید، از جمله:

• بالا رفتن از پله را به حداقل برسانید. هماهنگی های لازم را انجام دهید تا فقط یک یا دو بار در روز مجبور شوید از پله ها بالا و پایین بروید.

• روی یک صندلی محکم و رو به عقب بنشینید.

• برای جلوگیری از سقوط ، فرشها را بردارید و کف و اتاقها را مرتب و بدون شلوغی نگه دارید.

• از صندلی توالت بلند استفاده کنید. این به شما کمک می کند تا از باسن خیلی خم نشوید.

• حیوانات خانگی مشتاق را تا زمانی که کاملاً بهبود نیابید ، دور نگه دارید.

• زمان بازگشت به فعالیت هایی مانند رانندگی ، فعالیت جنسی و ورزش را باید از پزشک خود بپرسید.

خطرات و عوارض جانبی تعویض مفصل ران

عوارض جراحی تعویض مفصل ران

جراحی تعویض مفصل ران از سالها قبل انجام می شود و تمام مدت روشهای جراحی در حال بهبود است. مانند هر عمل جراحی ، خطرات نیز وجود دارد. از آنجا که در ابتدا نمی توانید زیاد حرکت کنید ، لخته های خون یک نگرانی خاص است. پزشک برای جلوگیری از ایجاد لخته خون ، داروهای رقیق کننده خون به شما می دهد. عفونت و خونریزی نیز ممکن است و همچنین خطرات مرتبط با استفاده از بیهوشی عمومی.

سایر نگرانی های معمول کمتر که شما و پزشک باید مراقب آنها باشید:

• ممکن است پاهای شما بعد از جراحی از طول یکسانی برخوردار نباشد.

• باید مراقب باشید پاهای خود را باز نکنید یا خیلی پایین ننشینید زیرا ممکن است مفصل از جا در بیاید.

• ممکن است تکه های چربی در مغز استخوان شل شده ، وارد جریان خون شده و وارد ریه ها شوند که این امر می تواند مشکلات تنفسی بسیار جدی ایجاد کند .

• اعصاب ناحیه لگن ممکن است از تورم یا فشار آسیب ببینند و باعث برخی بی حسی شوند.

• قطعات تعویض ممکن است شل شده ، شکسته شده یا آلوده شوند.

تعویض مفصل ران یا آرتروپلاستی مفصل ران

قبل از انجام این روش با جراح خود در مورد این خطرات صحبت کنید.

مفصل جدید بعد از جراحی تعویض مفصل ران چه مدت دوام می آورد؟

هنگامی که اولین بار جراحی های تعویض مفصل ران در اوایل دهه 1970 انجام شد ، تصور می شد که متوسط ​​مفصل مصنوعی تقریباً 10 سال به طول می انجامد. اکنون می دانیم که حدود 85٪ از کاشت مفصل ران 20 سال طول خواهد کشید. پیشرفت در روش جراحی و مواد مفصلی مصنوعی باعث ماندگاری بیشتر این ایمپلنت ها می شود. اگر مفصل آسیب ببیند ، جراحی برای ترمیم آن می تواند موفقیت آمیز باشد اما پیچیده تر از روش اصلی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *