ست کانوله هربرت

ست کانوله هربرت باطب دائم 09046285161

عمل هربرت چگونه است

شکستن استخوان استالئید دست یا 4 تا 5 عدد استخوان دست که باعث فاصله بین استخوان و دست می شود پیچ هربرت اینگونه است که دو طرف ان رزوه دارد و به صورت عکس عمل میکند و به صورت معکوس عمل میکند و از بالا به پایین و پایین به بالا کامپرس میکند و شکستگی را به هم نزدیک میسکند مراحل عمل به این صورت است که پین یا گاید راهنما را وارد کرده سپس عکس رادیولوژی گرفته اگر مورد تایید جراح بود عمل انجام میشود و بعد سرمته کانوله را زده و سواخ ایجاد میشود و بعد از ان به وسیله دبس اندازه گیری میشود و پیچ کانوله هربرت استفاده میشود.

استخوان اسکافوئید (ناوی)،یکی از استخوان های کوچک مچ دست است. شکستگی اسکافویید اغلب در پی افتادن بر روی دست باز شده به سمت بیرون رخ می دهد. علائم شکستگی استخوان اسکافوئید معمولاً درد و حساسیت دقیقا در ناحیه ابتدایی  انگشت شست است. وقتی می خواهید چیزی را فشار دهید یا بگیرید، ممکن است این علائم بدتر شوند.

بسته به شدت و محل شکستگی استخوان، درمان شکستگی اسکافوئید می تواند از گچ گیری تا جراحی متغیر باشد. از آنجایی که قسمت هایی از اسکافوئید دارای منبع خون ضعیفی هستند و از طرفی، شکستگی جریان خون استخوان را بیشتر مختل می کند،  عوارض آن شایع است.

آناتومی استخوان اسکافوئید

مچ دست از دو استخوان ساعد –استخوان زند زبرین و استخوان زند زیرین- و هشت استخوان کوچک مچ دست تشکیل شده است. استخوان های مچ دست در دو ردیف در پایین دست قرار گرفته اند. در هر ردیف، چهار استخوان وجود دارد.

آناتومی طبیعی دست و مچ دست: اسکافوئید یکی از استخوان های کوچک مچ دست است.

استخوان اسکافوئید یکی از استخوان های مچ دست در قسمت شست مچ دست، درست بالای استخوان رادیال است. این استخوان هم برای حرکت و هم برای ثبات مفصل مچ دست حائز اهمیت است. کلمه “اسکافوئید” از واژه یونانی  “قایق” گرفته شده است. استخوان اسکافوئید با شکل نسبتاً طولانی و خمیده ای شبیه قایق است.

وقتی انگشت شست تان را در حالت کشیده به سمت بیرون نگه می دارید (در حالی که سایر انگشتان را به سمت داخل کف دست نگه داشته اید)، استخوان اسکافوئید به آسانی قابل تشخیص است. این استخوان در بیخ قسمت فرو رفته ای قرار دارد که تاندون های انگشت شست به وجود می آورند. این ناحیه که اغلب “انفیه دان دست (حفره رادیال)” نامیده می شود، معمولاً ناحیه مستعد حساسیت یا درد هنگام بروز شکستگی است.

عکس و رادیوگرافی محل استخوان اسکافوئید را در مچ دست نشان می دهد. فلش های قرمز محل قرارگیری انفیه دان دست (حفره رادیال) را نشان می دهد.

توصیف شکستگی اسکافوئید

شکستگی استخوان اسکافوئید معمولاً با محل آن در داخل استخوان توصیف می شود. بیشتر اوقات، اسکافوئید در قسمت میانی خود شکسته می شود که “وسط” نامیده می شود. شکستگی ها همچنین می توانند در دو انتهای پروگزیمال (نزدیک تر) و دیستال (دورتر) استخوان رخ دهند.

شکستگی های اسکافوئید با توجه به شدت جابجایی یا میزان جابه جایی قطعات استخوان از موقعیت طبیعی خود طبقه بندی می شوند:

 • شکستگی بدون جابجایی: در این نوع شکستگی، تکه های استخوان به درستی در کنار هم قرار می گیرند.
 • شکستگی جابجا شده: در این نوع شکستگی، قطعات استخوان از موقعیت طبیعی خود خارج شده اند. ممکن است شکاف هایی بین قطعات استخوان وجود داشته باشد یا قطعات استخوان با یکدیگر همپوشانی داشته باشند.

تصویر و رادیوگرافی نشان می دهد که شکافی در قسمت میانی یا “وسط” استخوان اسکافوئید ایجاد شده است. این ناحیه از مچ دست، شایع ترین ناحیه شکستگی است.

علت شکستگی اسکافوئید

شکستگی اسکافوئید معمولاً زمانی رخ می دهد که روی دست باز می افتید و وزن بدن بر روی کف دست وارد می شود. بسته به موقعیت دست در هنگام افتادن، ممکن است انتهای استخوان بزرگتر ساعد (استخوان شعاعی) نیز در این نوع افتادن دچار شکستگی شود.

این آسیب همچنین می تواند در حین فعالیت های ورزشی یا تصادف با وسایل نقلیه موتوری رخ دهد.

شکستگی های اسکافوئید در افراد و در تمامی سنین، از جمله کودکان نیز رخ می دهد. هیچ عامل خطر یا بیماری خاصی وجود ندارد که بیمار را در معرض بیشتر شکستگی اسکافوئید قرار دهد. برخی از مطالعات نشان داده اند که استفاده از محافظ مچ دست در فعالیت های پرانرژی مانند اسکیت خطی و اسنوبورد سواری (اسکی با تخته روی برف) می تواند خطر شکستن استخوان در اطراف مچ دست را کاهش دهد.

علائم شکستگی اسکافوئید

شکستگی های اسکافوئید معمولاً باعث ایجاد درد و تورم در انفیه دان دست (حفره رادیال) و در قسمت شست مچ دست می شوند. وقتی انگشت شست یا مچ دست خود را حرکت می دهید یا وقتی چیزی را به هم فشار می دهید یا می گیرید، درد شدید می شود.

اگر مچ دست تغییر شکل نداده باشد، معلوم نمی شود که استخوان اسکافوئید شکسته شده است یا خیر. در برخی از شکستگی های اسکافوئید، درد زیاد نیست و ممکن است با پیچ خوردگی مچ دست اشتباه گرفته شود.

اگر درد مچ دست ظرف یک روز از بین نرفت، ممکن است نشانه شکستگی باشد، بنابراین در صورت تداوم درد، باید به پزشک مراجعه کنید. درمان سریع شکستگی اسکافوئید به جلوگیری از عوارض احتمالی کمک می کند.

علائم شکستگی اسکافوئید غالباً در انفیه دان دست (حفره رادیال)  در قسمت بیخ انگشت شست بروز می کند.

معاینه پزشکی

معاینه ی جسمی

در طول معاینه، پزشک در مورد سلامت عمومی بیمار با او صحبت می کند و از بیمار می خواهد علائم خود را شرح دهد. او می خواهد بداند که بیمار چگونه آسیب دیده است.

پزشک مچ دست را معاینه می کند. در اکثر شکستگی ها، حساسیت مستقیماً روی ناحیه اسکافوئید در انفیه دان دست (حفره رادیال) وجود خواهد داشت

 • تورم
 • کبودی
 • عدم حرکت.

آزمایشات

 • رادیوگرافی

رادیوگرافی تصاویری از ساختارهای متراکم مانند استخوان را ارائه می دهد. پزشک رادیوگرافی را تجویز می کند تا تشخیص دهد آیا بیمار دچار شکستگی اسکافوئید شده است یا قسمت های شکسته استخوان جابجا شده اند. رادیوگرافی همچنین به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا بیمار شکستگی دیگری نیز دارد یا خیر.

در برخی موارد، شکستگی اسکافوئید بلافاصله در رادیوگرافی ظاهر نمی شود. اگر پزشک مشکوک است که بیمار دچار شکستگی شده است، اما در رادیوگرافی قابل مشاهده نیست، توصیه می کند که مچ دست ۲ تا ۳ هفته آتل بندی یا گچ گیری شود و سپس برای پیگیری درمان، مجددا رادیوگرافی انجام شود. شکستگی های اسکافوئید اغلب و فقط پس از گذشت مدت زمانی، در رادیوگرافی قابل مشاهده می شوند. در زمان انتظار برای مشخص شدن آن در رادیوگرافی، باید دست تان آتل بندی یا گچ گیری شود و از فعالیت هایی که باعث آسیب بیشتر می شوند، اجتناب شود.

 • اسکن ام آر آی

پزشک برای اطلاع بیشتر در مورد استخوان ها و بافت های نرم مچ دست ام آر آی تجویز می کند. گاهی اوقات ام آر آی می تواند شکستگی اسکافوئید را قبل از اینکه در رادیوگرافی مشخص شود، نشان دهد.

 • سی تی اسکن

سی تی اسکن می تواند در آشکار شدن شکستگی اسکافوئید موثر باشد و همچنین می تواند نشان دهد که آیا استخوان ها جابجا شده اند یا خیر. پزشک از اطلاعات سی تی اسکن برای تعیین برنامه درمانی بیمار استفاده می کند.

درمان شکستگی اسکافوئید

درمانی که پزشک توصیه می کند، به عوامل مختلفی از جمله عوامل زیر بستگی دارد:

 • محل شکستگی در استخوان
 • این که آیا تکه های استخوان جابجا شده اند یا خیر
 • چه مدت از آسیب می گذرد

درمان غیر جراحی

 • شکستگی در نزدیکی انگشت شست

شکستگی های استخوان اسکافوئید که به انگشت شست (نقطه دیستال) نزدیک تر هستند، معمولاً در عرض چند هفته با مراقبت خوب و محدود کردن فعالیت بهبود می یابند. این قسمت از استخوان اسکافوئید دارای منبع خوبی از خون است که برای بهبود ضروری است.

برای این نوع شکستگی، پزشک ساعد و دست را در گچ یا آتل قرار می دهد. گچ یا آتل معمولاً زیر آرنج بوده و انگشت شست نیز در بر می گیرد.

مدت زمان بهبودی در بیماران مختلف متفاوت است. پزشک با استفاده از رادیوگرافی های دوره ای یا سایر آزمایشات تصویربرداری، بهبودی بیمار را تحت نظر می گیرد.

برای برخی از شکستگی ها گچ -که ساعد، مچ و انگشت شست را می پوشاند،- برای ثابت نگه داشتن قطعات استخوان در زمان بهبودی استفاده می شود.

 • شکستگی در نزدیکی ساعد

اگر استخوان اسکافوئید از وسط استخوان یا نزدیک ساعد (نقطه پروگزیمال) شکسته شود، درمان دشوارتر خواهد بود. این ناحیه از استخوان اسکافوئید منبع خون خوبی ندارد.

اگر پزشک این نوع شکستگی را با گچ درمان کند، انگشت شست تا بالای آرنج گچ گیری خواهد شد تا به بهبود شکستگی کمک کند.

 • محرک استخوان

در برخی موارد، پزشک استفاده از محرک استخوان را برای کمک به ترمیم شکستگی توصیه می کند. این دستگاه کوچک امواج فراصوت یا پالس الکترومغناطیسی با شدت کم را تحریک می کند.

درمان جراحی شکستگی اسکافوئید

اگر استخوان اسکافوئید در ناحیه وسط یا نقطه پروگزیمال شکسته شده باشد یا قسمت های استخوان جابجا شده باشند، پزشک جراحی را توصیه می کند. هدف از جراحی، همتراز کردن مجدد و بهبود شکستگی است و احتمال ترمیم، بیشتر خواهد بود.

 • جا انداختن

در این روش، پزشک بی حسی موضعی یا بیهوشی را تجویز می کند و استخوان را به موقعیت مناسب خود باز می گرداند. در برخی موارد، این کار با استفاده از یک برش کوچک و ابزارهای خاص هدایت انجام می شود. در سایر موارد، جا انداختن از طریق یک برش باز با دستکاری مستقیم شکستگی انجام می شود. برای برخی از شکستگی ها، پزشک از یک دوربین کوچک به نام “آرتروسکوپ” برای جا انداختن استفاده می کند.

 • تثبیت داخلی

در این روش، ایمپلنت های فلزی -از جمله پیچ و یا پین- برای نگه داشتن اسکافوئید در محل خود تا زمان بهبود کامل استخوان استفاده می شود.

(تصویر سمت چپ) این رادیوگرافی شکستگی اسکافوئید را نشان می کند که با پیچ ثابت شده است. (تصویر سمت راست) این رادیوگرافی ۴ ماه پس از جراحی گرفته شد. شکستگی اسکافوئید در حال بهبودی است.

محل و اندازه برش جراحی به این بستگی دارد که کدام قسمت از استخوان اسکافوئید شکسته شده باشد. گاهی اوقات، پیچ یا پین را می توان با برشی کوچک در قطعات استخوان قرار داد. در سایر موارد، برشی بزرگتر مورد نیاز است تا اطمینان حاصل شود که قسمت های اسکافوئید به درستی همردیف شده اند. برش ممکن است در جلو یا پشت مچ دست ایجاد شود.

اقلام ست هربرت

یک مجموعه ابزار کامل برای پیچ های هربرت موجود است. ابزارها را می توان با توجه به نیاز مشتری با حداقل مقدار مورد نیاز تغییر داد. همه این ابزارها را می توان چندین بار استفاده کرد.

ما طیف وسیعی از اقلام ابزار را در این مجموعه نگه می داریم تا اطمینان حاصل شود که پزشکان تقریباً تمام موارد مورد نیاز را در طول جراحی دریافت می کنند. در زیر لیست اقلام این مجموعه آورده شده است.

پیچ درایور کانوله دار، نوک 2-2.5-3- 3.5-1.5 میلی متری – 1 عدد

مته کانوله شده، -2.5-2.7-3.2-4-2 میلی متر – 2 تعداد

راهنمای مته دوگانه، 2 x 0.8 – 2.5 x 1 – 2.7 × 1.2 – 3.2 x 1.1 – 4 × 1.8 – ، 4 × 1.8 میلی متر – 1 تعداد

سیم راهنما، -1.2 -1.8 -0.8 میلی متر – 10 تعداد

جعبه آلومینیومی گرافیکی با اتصالات سیلیکونی – 1 عدد


شرکت پزشکی طب دائم

جهت مشاوره و خرید با ما در ارتباط باشید .

شماره تماس 09046285161

اینستاگرام : TEB DAEM

ادرس : شیراز بلوار کریم خان زند نبش ک 42 زند ط فوقانی فروشگاه کوثر شرکت پزشکی طب دائم

https://tebdaem.com/wp-admin/post.php?action=edit&post=6309

https://tebdaem.com/wp-admin/post.php?action=edit&post=12019

https://tebdaem.com/wp-admin/post.php?action=edit&post=96467

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *